Församlingstjänst 50-75%

Har du ett öppet hjärta för Gud och människor? Brinner du för kontaktskapande och utåtriktad verksamhet? Längtar du efter att nå fler unga och familjer med evangeliet?

Vi söker efter en deltidsresurs till Eslövs Pingstförsamling – en mindre församling i mitten av Skåne med ekumenisk prägel. Vår församling har en växande kontaktyta med människor från olika bakgrunder, och vi längtar nu efter att ta nästa steg i utvecklingen av vår verksamhet.

Församlingens längtan och vision är att komma närmare Gud, närmare våra medmänniskor, närmare varandra och närmare de behövande.

Du kommer att arbeta sida vid sida med ideella krafter med olika gåvor och ha en viktig roll i församlingens ledarskap tillsammans med styrelsen. Vi har för närvarande ingen annan anställd resurs – men vi har många medlemmar som tar ansvar!

Ansökan

Är Du kanske den vi söker? Skicka ditt CV och personliga brev till info@eslov.pingst.se. Kontakta Tini Kjellin 070-4354251 för mer information.
Ansökningar behandlas löpande, tillträde enligt överenskommelse.